Нова оставка във висшето командване на САЩ: Генерал Крис Донахю се оттегля
Генерал Крис „К. Д.“ Донахю, командващ сухопътните сили на САЩ в Европа и Африка, подаде оставка само 18 месеца след встъпването си в длъжност. Донахю, станал известен като последния американски военнослужещ, напуснал Афганистан при изтеглянето на контингента, е поредният висш офицер, който се оттегля предсрочно.
Според информация на медиите, решението е пряка последица от засиления натиск от страна на министъра на отбраната Пийт Хегсет. Настоящата администрация в Пентагона предприема мащабни кадрови промени, които засягат ключови фигури в структурите на въоръжените сили.
Контекст на събитията
- Генерал Донахю заемаше поста по-малко от две години.
- Той е един от най-опитните американски офицери с богата биография в специалните операции.
- Оставката идва в момент на повишено напрежение относно стратегическите приоритети на САЩ в региона.
Анализатори свързват тези сътресения с политиката на Хегсет за преструктуриране на висшето командване, което предизвиква опасения сред партньорите в НАТО относно стабилността на американското присъствие в Европа.