Обиски в Германия заради саботаж при изтеглянето на „Газпром“
Германските федерални прокурори съобщиха за мащабна акция с обиски, свързана с подозрения за умишлен саботаж при процеса на ликвидация на германското подразделение на руския енергиен гигант „Газпром“. Случаят датира от 2022 г., когато компанията предприе стъпки за излизане от германския пазар.
Детайли по разследването
Според разследващите органи има индикации, че продажбата и последващата ликвидация на активите са били целенасочено манипулирани, за да нанесат вреди на енергийната сигурност на Германия. Властите проучват дали действията на ръководството на дъщерното дружество са били насочени към дестабилизация на ключова инфраструктура.
- Обект на разследване: Германското звено на „Газпром“ (Gazprom Germania).
- Период: Събития от 2022 г.
- Основна теза: Преднамерени действия срещу националната сигурност.
Към момента няма задържани, а разследващите анализират иззетата документация, за да установят конкретните извършители и техните връзки с руската страна.