Година след скандала: Деца остават в „интернати-концлагери“
Една година след разкритията за жестокост и насилие в интерната във Варненци, институцията продължава да функционира, а децата остават настанени в среда, описвана от експерти като „концлагер“.
Красимир Кънев от Българския хелзинкски комитет (БХК) подчертава, че интернатите у нас остават места с много по-голяма степен на изолация от затворите за тежки престъпници. Според него, тези заведения са напълно отделени от обществото, което създава предпоставки за системни злоупотреби.
Критично състояние на системата
Настоящият случай повдига сериозни въпроси относно ефективността на държавния контрол върху социалните услуги за непълнолетни. Примерите за наказания за дребни провинения, като кражба на плюшена играчка, илюстрират репресивния характер на тези институции.
Правозащитните организации настояват за радикална реформа и премахване на този тип затворени интернати, които според тях не възпитават, а травмират децата.