Съдът е единственият орган с право да изведе децата от интерната
След сигнали за системно физическо и сексуално насилие в интерната в село Варненци, стана ясно, че единствено районният съд по местонахождението на институцията разполага със законовата компетентност да разпореди извеждането на настанените там деца.
Въпросът за съдбата на момчетата влезе в дневния ред, след като преди година омбудсманът на България подаде официален сигнал за недопустими практики в специализираната институция. Административните и съдебните органи потвърдиха, че процедурата по преместване изисква стриктно спазване на съдебен надзор, за да се гарантира сигурността и правата на непълнолетните.
Институциите са изправени пред критичната необходимост от по-бърза реакция при подобни сигнали, докато съдебната система остава ключов гарант за защита от насилие и осигуряване на сигурна среда за децата в риск.