Кадастърът не проверява за незаконни сгради, заяви бивш шеф във Варна
Отстраненият директор на Службата по геодезия, картография и кадастър (СГКК) във Варна направи спорно изявление относно функциите на институцията. Според него, кадастърът няма правомощия да преценява законосъобразността на обектите, а е длъжен единствено да ги картографира, щом те физически съществуват.
„Ние не се интересуваме дали сградите са незаконни. Ние сме длъжни, щом съществуват на място, да ги нанесем в кадастралната карта“, заяви той в отговор на критиките за допуснати закононарушения в службата.
Контекст на казуса
Бившият ръководител, който е заемал поста в продължение на 19 години, категорично отхвърля обвиненията в злоупотреби. Твърдението му повдига важни въпроси за ролята на кадастралните служби в процеса по узаконяване на строителството и възможността за легализиране на незаконни постройки чрез тяхното нанасяне в официалните регистри.