Бивш испански министър получи 24 години затвор за корупция
Върховният съд на Испания постанови тежка присъда от 24 години лишаване от свобода за бившия министър на транспорта Хосе Луис Абалос. Магистратите го признаха за виновен по обвинения в корупция, злоупотреба с власт и участие в престъпна схема за източване на публични средства.
Делото, което разтърси управляващата Испанска социалистическа работническа партия (PSOE), разкри детайли за неправомерни обществени поръчки и подкупи при реализацията на инфраструктурни проекти. Съдът подчерта, че действията на бившия политик са нанесли сериозни щети върху държавния бюджет и доверието в институциите.
Основни акценти от присъдата
- Абалос е осъден на 24 години затвор за систематична корупция.
- Случаят засяга злоупотреби с обществени поръчки в транспортния сектор.
- Присъдата е финална и не подлежи на обжалване в по-ниски инстанции.
Това решение се счита за знаково в борбата срещу корупцията по високите етажи на властта в Испания. Абалос, който беше един от най-близките съратници на премиера, губи правото си да заема държавни длъжности за целия период на наказанието.