Държавата поема контрола над Витоша без участието на София
Държавата предприема решителни стъпки за решаване на дългогодишните проблеми на Природен парк „Витоша“. Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите и още едно ведомство стартират процедура по изготвяне на нов План за управление на парка.
Настоящият документ е приет през 2004 г. и е с изтекла валидност от десетилетие, което блокира възможностите за развитие на инфраструктурата и поддръжката на съоръженията в планината.
Столична община - извън процеса
Прави впечатление, че представители на Столична община не са поканени за участие в работната група, въпреки че планината е основна дестинация за отдих на софиянци. Липсата на координация с местната власт повдига въпроси относно бъдещата интеграция на обектите с градската среда.
Действащият план за управление е остарял и не отговаря на съвременните нужди на парка, заявяват експерти.
Очаква се новият план да даде отговор на казусите с неработещите ски съоръжения, горското стопанство и достъпността до туристическите обекти.