29 юни: Национален ден на безопасността на движението
На 29 юни България отбелязва Националния ден на безопасността на движението по пътищата. Инициативата цели да насочи общественото внимание към критичното състояние на пътната обстановка и необходимостта от промяна в поведението на всички участници в движението.
Животът е с предимство
Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП) подчертава, че личната отговорност е ключът към намаляване на инцидентите. Основното послание на кампанията тази година е „Животът е с предимство“, което припомня на водачи и пешеходци, че спазването на правилата не е само законово задължение, но и морален акт.
- Повишена концентрация при шофиране
- Толерантност към останалите участници в движението
- Особено внимание към най-уязвимите групи – пешеходци и деца
От агенцията напомнят, че пътната безопасност е споделена отговорност, която изисква ежедневни усилия от страна на институциите, гражданското общество и всеки шофьор на пътя.