Собственикът на „Северен поток 2“ съди ЕС заради отказа от руски газ
Швейцарската компания Nord Stream 2 AG, която е собственост на руския енергиен гигант „Газпром“, предприе правни действия срещу Европейския съюз. Дружеството е подало иск в Общия съд на ЕС, в който оспорва рестрикциите и политиките на блока, довели до драстичния отказ от внос на руски природен газ.
В правните си аргументи компанията твърди, че мерките, наложени от европейските институции в отговор на геополитическата ситуация, са дискриминационни и нарушават търговските интереси на оператора на газопровода. Проектът „Северен поток 2“, който беше завършен, но никога не влезе в експлоатация заради наложените санкции, се превърна в централен обект на правен спор между руските държавни структури и европейските регулатори.
Експерти отбелязват, че шансовете на компанията за успех са минимални предвид факта, че енергийната политика и налагането на санкции са в рамките на суверенните правомощия на съюза при заплаха за енергийната сигурност.