25 June 2026
Актуални новини от България
Държавата иззема контрола върху язовир Ахелой след неправомерно ползване Иван Демерджиев закрива неефективно звено в МВР с над 30 ръководители Запорираха сметките на депутата от ДПС Станислав Анастасов Демерджиев: АПИ трябва да активизира работата си по пътната безопасност Защо Зеленски не присъства на конференцията за възстановяване в Гданск Анди Родик: Серина Уилямс е равностоен съперник на Сабаленка Каталогът на българския павилион във Венеция идва в София Възраждане: Златният резерв на България трябва да се върне в страната Румънците масово избират България: 12% ръст на туристите през 2026 Бургас и Братислава обменят опит в професионалното образование Иран предявява претенции за пълен контрол над Ормузкия проток Управляващите: Обществената квота във ВСС е противоконституционна Ирак заплаши да напусне ОПЕК заради спорове за добивните квоти Летище София: Очаквани 50 млн. евро концесионна такса за 2026 г. Рюте: Италия разреши на САЩ бази за удари срещу Иран
Ирак заплаши да напусне ОПЕК заради спорове за добивните квоти

Ирак заплаши да напусне ОПЕК заради спорове за добивните квоти

Ирак е готов да разгледа всички възможни варианти, включително оттегляне от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), ако квотите за добив на страната не бъдат съществено преразгледани в посока нагоре. Това заяви високопоставен представител на иракското Министерство на петрола пред агенция „Ройтерс“.

Въпросът за производствените лимити е обект на сериозно напрежение между Багдад и картела. Ирак настоява, че настоящите ограничения ограничават икономическия потенциал на страната и не отразяват реалните ѝ възможности за производство.

Защо Ирак иска по-високи квоти?

Иракската икономика е критично зависима от износа на суров петрол. Според официални представители, държавата се нуждае от по-големи приходи, за да финансира възстановяването на инфраструктурата и справянето с бюджетния дефицит. Всяко ограничаване на добива директно намалява постъпленията в хазната.

Анализатори отбелязват, че подобна реторика от страна на Багдад е опит за натиск върху останалите членки на ОПЕК+ преди предстоящи срещи, насочени към стабилизиране на цените на петрола на международните пазари.